מכתב פתוח של סטארט-אפיסט שהצביע ליאיר לפיד

מכתב פתוח ליאיר לפיד.

יאיר יקר, באמת שרציתי לאהוב אותך. גם הצבעתי עבורך. רציתי שתביא את השינוי. אתה חכם, כריזמטי, יודע להתבטא, ורואים עליך שאתה שואף לטוב. אבל זו בדיוק הבעיה, אתה רוצה שכולם יאהבו אותך. וכמנהיג, אי אפשר שכולם יאהבו אותך, צריך לעשות בחירות קשות. נניח – לשרת את מי שבחר בך, או להיות נחמד לחברים היפים והחזקים מהברנזה? מסוג הבחירות שאחרי שתקבל אותן, לא כולם כבר יאהבו אותך, אבל בטוח שיכבדו אותך.

ובדיוק אתמול היה מרוח בכותרות: לפיד יוצא במהלך להגביל את השכר הבכירים בבנקים וחברות הביטוח ,׳כי זה יוצא מהכיס של האזרחים׳… אתה חכם, ואתה יודע שזה צעד פופליסטי של פוליטיקאי שיודע טוב מאוד מה הבעיות, אבל נטול הרצון או האשכים לרפא את המחלה. אולי אתה מעדיף להתעסק בסימפטומים הכי נראים, במקום לטפל בשורש. ממש כמו ביטול המעמ על דירה וססמאות על גיוס חרדים – מהלך שיוצר אחלה ספין תקשורתי על ציבור העגלים, אבל אפס אימפקט ממשי בכיס; אתה כבר לא עיתונאי מקסים, נבחרת להיות מנהיג. וזה סתם מהלך מניפולטיבי הישר משולחנו של פרנק אנדרווד. (house of cards, בטוח שראית, ואם לא תסגור עכשיו את הפייסבוק ורוץ להוריד).

הרי ברור לך ששכר המנכלים זה רק סימפטום. להגביל את שכר המנכלים זה כמו לזרוק כדור אקמול לחולה שחפת אנוש. ברור לנו וברור לך – שכר הבכירים גבוה כי אין תחרות. יש לנו קרטל של בנקים וחברות ביטוח במדינה שמוצץ את הכסף של האזרחים עד השקל האחרון במינוס. וזה לא רק המנכלים, זו מערכת שלמה שיודעת שהיא יכולה לקחת לי 400 שקל עמלה על פריטת מזומן – המזומן שלי! – כי אין לי אלטרנטיבה. כי הבנק מעבר לכביש סגר כבר את המחירים והעמלות עם המנהל פה.

יאיר, כשר אוצר אתה רופא עם מחלה אחת לטפל בה. המחלה של המשק שלנו היא חוסר תחרותיות וריכוזיות. זוהי מחלה מאוד קשה, שעולה לכל אחד מאיתנו באלפי שקלים לפחות מהנטו בחודש. זה מס ריכוזיות למכונת הקרטל. אבל זוהי לא מחלה נטולת מרפא. ולשמחתנו, יש דרך מאוד פשוטה לרפא אותה. כל מה שצריך זה רצון להועיל למי שבחר אותך, וגם ביצים – לעמוד בפני המנכלים וקבוצות הכח שמנהלות את הבנקים וחברות הביטוח, ולהגיד להם – מה שהיה הוא לא מה שיהיה. מחר יכנסו לשוק 10 בנקים זרים חדשים, ו15 חברות ביטוח. כשזה יקרה, העמלות תרדנה מעצמן לשבריר ממה שמוכר לנו, ושכר הבכירים יחתך גם הוא. זה מה שקורה כשיש תחרות. לא צריך רגולציה וחוקים, רק תחרות בריאה.

בוא נשווה את המהלכים שלך, ביושבך בתפקיד החזק במשק – שר האוצר, לעשיה של שר אחר, משה כחלון, מעמדה הרבה פחות עוצמתית, של שר תקשורת. כחלון נתקל בקרטל סחטני ודורסני בתחום התקשורת הסללורית. תאר לך שכחלון היה יוצא עם ׳יוזמה׳ להגביל את שכר המנכלים באורנג וסלקום?.. מה זה היה עוזר לנו?.. במקום זה, למזלנו כחלון תוך שנה וחצי הוביל ויישם יוזמה של 2 מפעילים סלולרים חדשים ועוד כעשרה מפעילים וירטואלים. יום אחד קמנו בבוקר ובמקום לשלם 600 שקל חשבון סלולר, שילמנו 100 שקל. קסם, אה?

יאיר יקר, זה יכול לקרות גם מחר בשוק הדיור, הבנקאות, החשמל, והביטוח. תוך שנה עלות המחיה יכולה לרדת בלפחות 30 אחוז. זה קרה בסלולר, זה יכול מאוד לקרות גם בכל מגזר אחר במשק שלנו. בבנקאות, בביטוח, באוכל, בדיור, בחשמל, בנמלים.. רציתי להאמין שזה יכול לקרות במשמרת שלך. עכשיו אני חושב, אולי אם משה כחלון יהיה שר האוצר?

מה שצריך זה רק רצון – להועיל למי שבחר אותך, וביצים – לעמוד מול החברים שלך.
שלך,
ברק בן עזר, אחד שבחר בך

3 תגובות
 1. משה רז
  משה רז says:

  כתוב מצויין ומצביע על עיקרי הנושאים In a nut shell.
  איך מתרגמים את זה לזעם המוני שיוציא את "אחי העבדים" לרחובות. רק כך הם יבינו. רק אז יהיה שינוי. הם לא יתנו שהתאונה עם כחלון בנושא הסלולר תחזור. זאת הסיבה שמנעו ממנו לנהל את מנהל מקרקעי ישראל.
  אני מקווה שהזעם המצטבר יגיע למסה הקריטית מהר. הם לא יוותרו על בורות השומן בגלל מאמרים כתובים יפה.
  לרחובות ולככרות כמה שיותר מוקדם.

  להגיב
 2. יהונתן רימון
  יהונתן רימון says:

  לא ברור מהיכן הגיעו המחמאות – מתי הוא הראה שהוא חכם – תמיד טועה בעובדות, תמיד מייצג אמת חלקית ורואים שאינו מסוגל להבין את הפרטים הקטנים. מעולם לא עשה כלום חוץ מלראיין ידוענים. ממתי הוא רצה שכולם יאהבו אותו? הוא נהנה שישנם חלקים שלא אוהבים אותו, כי ככה הוא יכול לחלק את העולם לטובים ורעים, ולכן הוא נהנה להשמיץ כמעט כל מי שהוא לא הוא. לפיד הוא גם לא כל-כך רהוט. מדבר בשפה יחסית עילגת עמוסת קלישאות ללא יכולת אמיתית לנתח את המצב לאשורו. לא מסכים לגבי שכר גבוה שהוא סימפטום. ישנם שווקים תחרותיים לחלוטין שהמנכ"לים מקבלים בו שכר שערורייתי. החוק עצמו נראה טוב.
  אין להתעלם מכל הצעדים הטובים ש"יש עתיד" מנסה להעביר, רק חבל שעומד בראשה איש כל-כך בינוני, השש לריב ולנאום נאומים טפשיים בפייסבוק שעושים לו אוייבים מיותרים השכם וערב מאנשים שיצטרך אותם בעתיד להצבעות בנושאים שנויים במחלוקת.

  להגיב

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים