האם פורבס צודק? כלכלת ישראל ומחירי הדיור הם בועה?

 

 

 

 

אתר האינטרנט של ״פורבס״ העלה היום כתבה ארוכה ומעניינת על הכלכלה הישראלית. אני מנחש שהכתבה תתורגם או תוזכר בשעות ובימים הקרובים ברוב אתרי האינטרנט בישראל.  הנה הלינק לכתבה – אבל מאחר ואנחנו בעידן הטוויטר אני אקצר לכם את העניין לפחות מ-144 תווים:

הכותב טוען שכלכלת ישראל היא בועה. מה שמנפח את הבועה הם מחירי הנדל״ן, ההיי-טק והריבית הנמוכה. תגליות הגז, הוא טוען מנופחות ויתרמו מעט לכלכלה. לקינוח הוא גם טוען שסטנלי פישר הוא סוג של בלוף.

כמה מילים הקדמה. המאמר הזה, כמו רוב הדברים שמתפרסמים באתר פורבס הוא אינו עמדת המערכת וספק גם אם עבר עריכה כלשהי. המודל של פורבס מזה כמה שנים באינטרנט הוא לפתוח את הפלטפורמה לכל מי שרוצה לכתוב ויש לו איזה רקע רלוונטי או שמביא תנועה לאתר.

המאמר עצמו כולל לא מעט אי דיוקים בנתונים – ולא בטוח שיש מאחוריו הרבה מאוד ניתוח כלכלי.

אבל אחרי שאמרתי את זה – אני חושב שלמאמר הזה יש עדיין משמעות. מה שמעניין במאמר הוא שהוא חורג מהקלישאה הרגילה בה ישראל היתה מוצגת בעשור האחרון בעיתונות הכלכלית הבינלאומית.  הסיפור היה עירבוב של סטארט-אפ ניישן, כאן כולם יזמים היי-טק. ומי שלא יזם היי-טק הוא כנראה חרדי או ערבי או יהודי שעסוק במלחמות דת. יש כמובן כאן מצב מלחמה. ולמרות מצב המלחמה אנחנו פלא כלכלי.

גם בישראל מכרו חלק מהעיתונים את הבלוף הזה עד למחאה החברתית. מאז השתנה הנרטיב הישראלי. העיתונות הבינלאומית עדיין לא תפסה את העניין ורק בשנה האחרונה, נדמה לי, היא מתחילה להבין שהסיפור של הכלכלה הישראלית הוא לא כה ייחודי לישראל – אלא דומה יותר למה שאפשר למצוא במדינות אחרות בעולם.

לפני שבועיים בלומברג פרסם לפתע כתבה על העוני בישראל ועכשיו מגיעה הכתבה הזאת של פורבס. יש סיכוי שבקרוב יתעוררו גם העיתונים היותר מכובדים כמו הניו יורק טיימס והפייננשל טיימס ואולי אפילו האקונומיסט ויספרו לקוראים שלהם את הסיפור הכלכלי האמיתי של ישראל – זה שרוב תושביה מכירים.

עניינית לגבי המאמר של פורבס. אני מסכים איתו לגבי הנדל״ן. בועת הדיור מנפחת את תקבולי המסים של הממשלה, יוצר תחושת עושר אצל ישראלים רבים וממשכנת את העתיד של דור שלם שקונה דירות ביוקר. לגבי הגז – גם כאן אני מסכים. הגז לא ישנה את מדינת ישראל והוא מביא עימו גם סכנות להשחתת השלטון ושאלות לגבי הכוח הכלכלי האדיר של יצחק תשובה והשאלה לאן יילכו תקבולי המסים. אנחנו לא נורבגיה ובינתיים זה לא הולך לכיוון טוב.

שאלה יותר מטרידה היא מה שפורבס אומר לגבי שוק ההייטק הישראלי. נקודת ההנחה של הכותב היא שיש בועת היי-טק אמריקאית ואנחנו נהנים ממנה. אני נוטה להסכים עם העניין של בועת הייטק הגלובלית – אבל אני לא יודע מתי היא תתפוצץ ומה יהיה עומק המשבר בישראל. לישראל יש כאן יתרון לקוטן, אנחנו ממהרים להתאים את עצמנו.

בכל מיקרה. הנרטיב החדש של פורבס, שחלקו מוכר לקוראי המרקר מהשנה האחרונה יחלחל כנראה יותר למיצוב של ישראל בעולם. קצת פחות קלישאות וקצת יותר מציאות כלכלית. מהפיכת התודעה התחילה בישראל ואך טיבעי הוא שאחרי כמה שנים היא גם תתבטא בדרך בה אנחנו נתפסים בעולם.
photo

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים