לפעמים חלומות מתגשמים

"אם אני אתאבד או אמות בתאונת מכוניות בשלושת החודשים הקרובים, אתם תדעו שהאיומים עלי היו רציניים – כי אני לא מרגיש אובדני ואני גם נוסע לאט מאוד".

הציטוט הזה למעלה לקוח מטור שכתבתי במרקר לפני כמעט 5 שנים. נזכרתי בו הבוקר כאשר קראתי את כתבת השער החשובה של אמיתי זיו ואיתן אבריאל במרקוויק.

זהו סיפור די מדהים על חלומות שלפעמים מתגשמים. בעיקר עם עובדים באובססיוויות, לאורך זמן להגשים אותם.

בקיץ 2009 חזרתי מנסיעה מחו״ל. בנמל התעופה קניתי את הגיליון האחרון של האקונומיסט – מה שאני עושה בדרך כלל שאני עולה לטיסה ארוכה.  בערך באמצע הגיליון נתקלתי בכתבה על יזם שמטלטל את שוק התקשורת הצרפתי. היזם שהציטוט שלמעלה שייך לו תיאר את שוק התקשורת הצרפתי בשפה, ביטויים שהזכירו לי בצורה מדהימה את שוק הסלולר הישראלי ולמעשה את כל הסקטור העיסקי הישראלי: מערכת ריכוזית בו כל ניסיון לייצר תחרות ויזמות נתקל במועדון קטן של בנקאים, מוסדיים, טייקונים והעיתונים שמשרתים אותה – שמייד מתאחדים כדי לחסל את היזם.

לא יכולתי להמתין לנחיתה. הוצאתי את הבלקברי שלי והתחלתי לכתוב לתוכו טור דימיוני. על יזם בשם ״נתן לוי״ שמגיע לישראל ועושה בשוק הסלולר את מה שהיזם הצרפתי עשה בצרפת. כתבתי את הפתיחה של הטור כאילו שזה סיפור אמיתי – כיצד היזם הגיע כבר לישראל, שבר את האוליגרכיה של שוק התקשורת והוריד את מחירי הסלולר בחמישים אחוז.

הלינק לטור הוא כאן. אתם יכולים לקרוא את התגובות. לפני 5 שנים הרעיון ששוק הסלולר יפתח לתחרות, שהמועדון ששולט בו ובענפי משק רבים אחרים יישבר והמחירים יקרסו – נראה לא רק הזוי אלא גם תלוש מהשיח הציבורי בישראל. באופן מדהים לא היה בישראל בכלל שיחה בנושא הקרטלים והמונופולים ויוקר המחיה בישראל שמחסלים את מעמד הביניים. שליטת המועדון בשיח הציבורי היתה כה הרמטית שרוב הקורבנות של מבנה המשק לא הבינו בכלל מה קורה מסביבם.

הקמפיין לפתוח את שוק הסלולר לתחרות התחיל במרקר לפני עשור. עוד בימי המדור הכלכלי של ״ארץ״. אלא שאז שר התקשורת היה אהוד אולמרט, המועדון שלט ברוב חלקי העיתונות והמרקר רק החל לצבור תאוצה וכוח ויכולת לחולל שינוי בסנטימנט הציבורי. המינוי של משה כחלון ב-2009 היה הזדמנות להתניע מחדש את הקמפיין. לקח לו לכחלון כשנה עד שהוא השתכנע שיש כאן הזדמנות אדירה.

המדהים הוא ששלוש שנים לאחר ה״פנטזיה״ הזאת – הגיע לישראל ״נתן לוי״ הצרפתי: אותו גזביה ניאל – היזם הצרפתי שהלהיט את דימיוני בשנת 2009 – ויחד עם מייקל גולן הקים את גולן טלקום – הסטארט-אפ ששינה את כל שוק הסלולר הישראלי.  אם תחזרו לקרוא את הכתבה שנת 2009 תגלו שהיה היתה לכאורה נבואית – אבל היא דיברה על ירידה של חמישים אחוז במחירי שירות התקשורת. לא עלה על דעתי שאפשר להוריד את המחיר גם ב-90% לחלק מהלקוחות.

כדאי לקרוא גם את הרישא על החלום והמועדון: ״לאחר חמש שנים שבהן הצליחו שלוש חברות הסלולר הישראליות למנוע את פתיחת השוק לתחרות, החליטה הממשלה להכניס תחרות לשוק ופירסמה מכרז למפעיל רביעי. אם אודיסיאה של לוי תנצח, הוא מתכוון לצאת לשוק עם שירות טלפונים סלולרי, תחת המותג הקיים שבו הוא פועל בתחום אספקת האינטרנט, "Free" – חינם. התוכנית השיווקית שלו פשוטה: הוא יחתוך בחצי את תעריפי הסלולר ויאפשר שיחות לזמן בלתי מוגבל. אנליסטים של בנק הפועלים מעריכים שאסטרטגיה זאת תאפשר לאודיסיאה להעלות את הרווח התפעולי שלה ב-50% ולחתוך את הרווחים של שלוש חברות הסלולר הגדולות ב-10%-23%……..״

וגם את הסיפא על כחלון בטור המקורי הזה: ״כחלון מדבר כמובן על הכנסת תחרות – אבל בהיעדר תוכנית מפורטת, המציגה בדיוק כיצד ייפתחו כל רשתות התקשורת בישראל לשחקנים חדשים – הדיבורים האלה לא שווים הרבה. במדינה נורמלית היה כחלון נמדד רק בדבר אחד: במספר השבועות שיחלפו מהיום שבו הוא נכנס לתפקיד ועד הרגע שבו יהיו עוד ארבעה מפעילים חדשים המציעים שירותים טובים בהרבה בסלולר, באינטרנט, בשיחות בינלאומיות ובתוכן – בחצי מחיר. אבל במדינת ישראל, קידומו ותדמיתו של כחלון נקבעים בפריימריז בליכוד או בקומבינה פוליטית אחרת, ולכן הוא יכול להמשיך לגרור רגליים, לעכב את התחרות ולתת לחברות התקשורת לקבוע את הטון – בשעה שאפילו במדינה כמו צרפת כבר מבינים שהקרטלים בתקשורת עוצרים את הכלכלה, את החדשנות ואת היזמות…..״

….ולחשוב על היכולת לחולל מהפיכות תפיסתיות שבסופו של דבר משנות את המערכת האקולוגית סביב פוליטיקאים ובסוף להביא לשינוי כלכלי אמיתי ומוחש.  בהתחלה זה נראה תלוש מהמציאות, לא רלוונטי. אחר כך זה נראה פנטזיה לא אפשרית, אחרי זה מגיע שלב המתקפה של ״המועדון״, באמצע יש את שלב הדלגיטימציה, אחרי זה מתחיל השינוי – ואז, וזה השלב המפתיע ביותר – כולם מסבירים שהכל היה צפוי, ידוע, טריוויאלי מתבקש.

 

 

 

 

 

2 תגובות
  1. משה רז
    משה רז says:

    נחישות ועיקביות כזו נדירים במקומותינו. בחלומי אתה שר האוצר. אל תיעף. גם מים שוחקים אבן וזה מה שאתה עושה עבור כולנו. המלאכה מרובה . רבים משאתה משער איתך.

    להגיב

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים