סערה_חדשה

סערה חדשה? / ה"פיננשל טיימס" קובע: הנתונים של תומא פיקטי על אי השוויון שגוים – ואולי במכוון

איתן אבריאל מעדכן הלילה:

האם הכלכלן הצרפתי תומא פיקטי טעה בחישובי אי השוויון שאותם  הציג בספרו המשפיע "הקפיטל במאה ה- 21"?  ועוד יותר מדאיג, האם השגיאות הוכנסו, והצגת הנתונים עוותה, על מנת לחזק את והמסקנות שלו – לפיהן אי השוויון צמח ב-30 השנים האחרונות חזרה לרמה בו היה בתחילת המאה הקודמת?

זה בדיוק מה שרומז הלילה עיתון ה"פיננשל טיימס". העיתון כותב כי שניים מכתביו צללו לתוך הנתונים והחישובים עצמם, ושם הם מצאו שורה של טעויות ונתונים בלתי מוסברים שמערערים כמה מהגרפים המרכזיים שבספר. "אלה שגיאות חמורות מספיק כדי לערער על הקביעה של פרופ' פיקטי לפיה חלקם של העשירים בהון הלאומי נמצא בעליה", הם כותבים.

ב"פיינשל טיימס" כותבים כי נמצאו שגיאות פשוטות של הכנסת נתונים, שיטות חישובי ממוצע לא מושלמות, נוסחאות שגויות, התאמות בלתי מוסברות לנתונים, נותנים ללא מקורות, שימוש לא מוסבר בתקופות שונות ושימוש לא עקבי בנתונים. "נראה שחלק מהנתונים נבחרו או נבנו ללא מקורות", הם כותבים

אם מתקנים את הנתונים, טוען העיתון הבריטי, לא ניתן לזהות הצטברות של הון בידי העשירים מאז 1970, כפי שטוען פיקטי – ולכן גם התזה של הספר אינה מחזיקה מים.  העיתון הבריטי מדגיש כי השגיאות צורמות במיוחד לאור העובדה שפיקטי מתפאר בספרו על כך שיצר את בסיס הנתונים המקיף והיסודי אי פעם בשאלת התפלגות ההכנסות באוכלוסייה.

בניתוח הנתונים על ארצות הברית, אנשי ה"פיננשל טיימס" לא מוצאים הצטברות של עושר בידי המאיון העליון, אך בכל זאת מוצאים הצטברות מסוימת בידי העשירון העליון. לטענתם, הם מוציאים שגיאות של עיבוד נתונים משוודיה, בריטניה וצרפת, רובן החלטות על התאמות ללא הסבר כשלהו, כמו גם אי שימוש במקדמים להתאמת גדלי הכלכלה וערבוב של נתונים ממקורות ומסדרות ממקורות שונים.

 נכון לשישי בלילה, בעיתונות הצרפתית לא ממהרים להגן על הכוכב החדש שלהם, על אף שספרו נמכר עד כמה בהיקף שיא של 200 אלף עותקים. שעות בודדות לאחר הפרסום, העיתונות הצרפתית מסתפקת בציטוט הטענות של ה"פיננשל טיימס".

בשלב זה, אין בידיעה הראשונית של "פייננשל טיימס" תגובה של פיקטי עצמו – אבל העיתון הבריטי רומז על זיוף של ממש של המידע והנתונים. האם הסיפור הזה הולך להפוך לאחת השערוריות הגדולות מעולם בהיסטוריה של עולם האקדמיה הכלכלי? נמשיך לעקוב

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים